top of page

BRAİN GOALS PSYCHOLOGY

CİNSEL PROBLEMLER

Cinsellik ; partnerlerimizle olan ilişkinin  temel kavramları arasında önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı cinsel birliktelik bireylerin öz-yaşam kalitesini arttırmada ve kişiler arası ilişkilerde de önemli bir rolü vardır. Bu durumda bireylerin cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Günümüzde bireyler cinsellik ile ilgili konularını rahat bir şekilde anlatamadığından dolayı cinsel problemleri çözmekte güçlük çekmektedir. Hatta buna bağlı olarak araştırmalar eşiğinde bir çok evlilik sonlanmaktadır. Oysa ki cinsel problemlerin çözümü kolay ve kısa sürelidir. Bu konularda eğim almış uzmanlar ile birlikte gizlilik ve etik kuralları içerisinde cinsel problemlerin tedavisi yapılmaktadır.

 

VAJİNUSMUS

Vajinusmus;  cinsel birleşmenin sağlanamadığı bir bozukluktur. Bir diğer deyiş ise Cinsel Fobidir. Vajinaya  ilk girme girişiminin deneme sürecinde ortaya çıkar, vajina kenarlarında ki pelvik kasları (Aşk Kasları) istemsizce kasılarak girişi engellenir. Bu kasılmaların sebebi kişinin cinselliğe karşı edindiği  fobiler , çevreden alınan yanlış cinsel hikayeler  , fiziksel hastalıklar ve tranvatik cinsel saldırılar sonucunda kişinin kedini savunmaya aldığı  görülmüştür. Bu durum kişi de  ağrı ve korku duygusunu artırır ve cinsel birleşme sağlanamaz. Ülkemizde bu durum oldukça sık görülmektedir. Vajinusmus tedavisinde olumlu sonuç alınabilmesi için sabır , güven ve verilen çalışmaların düzenli ve doğru şekilde uygulanması en önemli unsurlardır.  Bu kriterlere uyulduğu zaman tedavinin başarı oranı neredeyse %100dür.Vajinusmus diğer kadınsal cinsel bozuklar arasında tedavisi en kolay olan rahatsızlıktır.

 

KADINLARDA ORGAZM BOZUKLUĞU

"Orgazm olunmaz ,Orgazm Öğrenilir"

Orgazm bir reflekstir.  Cinsel yaşamın bir yönü olmakla birlikte , seks sırasında bir tatmin göstergesidir. Kadında orgazm , erkeklerin ki gibi net bir şekilde değildir. Her kadında farklı fiziksel ve duygusal belirtiler görülebilir. Ayrıca kadında iki çeşit orgazm vardır. Bunlar ; Vajinal orgazm ve klitoral orgazmdır.

Vajinal orgazm, vajinanın içinde , üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki G noktası ‘nın tetiklenmesi sonucu meydana gelir.

Klitoral orgazm, vajinanın dışındaki klitorisin tetiklenmesi sonucu ulaşılan orgazmdır. Kadınların Klitorisi bir erkeğin penisinde ki uyarıcılarla neredeyse eş değer uyarıcıya sahiptir. Bu yüzden kadınlar bu bölgeden uyarıldığın zaman bir erkeğin orgazm sırasında ki hazla aynı oranda haz alırlar.

Toplumda cinsel eğitimin yeterli olmamasından dolayı kadınlar orgazmın ne şekilde olduğu konusunda halen bir belirsizlik içindedir. Bu yüzden dolayı kadınlar cinsel birleşme sırasında utanma , kasılma , korku gibi duygu ve davranışlarından dolayı orgazm mı geciktirici veya engelleyici olabiliyor. Bu gibi durumlarda kişiye öncelikli olarak cinsel terapide cinsel eğitim verilir.

Kadınların bir kısmı cinsel birliktelik yaşamalarına rağmen hiç orgazm olmamıştır. Bu kadınlara Anorgazmik kadınlardır. Bunun sebebi iki şekildedir;

1 : Doğru uyarılmadıkları için.

2: Bazı sebeplerden dolayı yoğun uyarılmalara rağmen kadın orgazm reflekslerine ket vurmayı öğrenmiştir. Bu ket vurma tamamen istem dışıdır.

Bu durumda olan danışanlar  cinsel terapi ile orgazm olmayı öğrenmesi daha yüksektir.

 

ERKEKLERDE ERKEN BOŞALMA

Erken boşalma ülkemizde en sık karşılaştığımız bir cinsel rahatsızlıktır. Kişinin partneri ile ortak olarak alabildiği cinsel tatmine bağlıdır. Erken boşalmanın bir ölçütü yoktur. Yani belirli bir süre altı erken boşalma sorununu yaşıyor diyemeyiz. Ancak iki birey arasında yeterli tatmin sağlanamıyorsa ve birey kontrolsüzce boşalma sürecini geçiriyorsa bu cinsel yaşamlarını olumsuz yönde etkiler. Bu sebepte erken boşalma sorununu ortaya çıkarır.

    Bilimsel olarak erken boşalmanın tanımı ise bireyin boşalmadan önceki fiziksel belirtileri tam olarak tanımlayamaması ve bu belirtileri nasıl kontrol edeceğini belirleyemediğinden kaynaklanır. Bir diğer tanım ile aslında erken boşalma yerine kontrolsüz -denetimsiz boşalma diyebiliriz.

     Erkek bireylerin üzerinde çok fazla baskının olmasında ve kültürümüzün gereği cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarından bu sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda bireyin partneri destekleyici olmalıdır, çünkü cinsel birliktelik iki kişi arasında geçmektedir. İki birey ne kadar rahat ve duyarlı olursa bir şekilde birbirine yaklaşırsa sorunların çözümü bir o kadar kolaylaşır.

Erken boşalma tedavisi cinsel eğitim ve belirli ödevlerle gerçekleşmektir. Birey verilen ödevleri düzenli uygulaması ve seanslara düzenli gelmesi tedavinin olumlu sonuçlanmasında büyük rol oynamaktadır.  

   

bottom of page