top of page

Dikkat Eksikliği

ve

Hiperaktivite Bozukluğu 

DEHB

Pelerinli Çocuklar

HAKKINDA

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuklarda yaygın olan bir bozukluktur.  DEHB'nin semptomları arasında dikkatsizlik (odaklanamama), hiperaktivite (ortama uymayan aşırı hareket) ve dürtüsellik (o anda düşünmeden meydana gelen aceleci eylemler) bulunur.

 DEHB semptomları hastaların yaşam kalitesini etkileyebilir.   DEHB, genellikle okul çağındaki çocuklarda sınıfta bozulmaya veya okul çalışmalarıyla ilgili sorunlara yol açtığı zaman tanımlanır. Bu gibi durumlarda gerekli uzmanlardan yardım alınması çocuğun gelişimi için çok önemlidir.

cognifit logo .png

DEHB

TANI TESTİ

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu Deperlendirmesi için çocuklarda MOXO Dikkat Testi ve CogniFit Bilişsel Değerlendirme Bataryası Kullanılmaktadır.

Bu test ve Batarya ile çocuğunuzun bilişsel olarak dikkatsizlik,hiperkative akademik başarı ve sosyal çevre becerileri gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz

Daha Fazla Bilgi 

(81).JPG

INTERACTIVE METRONOME

EĞİTİMİ

Harvard Medical School gibi birçok önce gelen kurumlar tarafından bilimsel araştırmalarla birlikte onaylanmış bir eğitim metodur.

Türkiye'de ilk olarak Brain Goals Psychology Centar'da Interactive Metronome eğitimi Dikkat eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu olan çocuklara uygulanmaktır.

DEHB TEDAVİSİ

DEHB, sadece bir çocuğun dikkatini verme veya okulda hareketsiz oturma yeteneğini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda aile ve diğer çocuklarla olan ilişkilerini de etkiler. DEHB olan çocuklar genellikle başkaları için çok rahatsız edici olabilecek davranışlar gösterirler. Bilişsel Davranış terapisi, bu davranışları azaltmaya yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneğidir; Teşhis konulur konulmaz davranış terapisine başlamak genellikle yararlıdır.

Davranış terapisinin hedefleri, olumlu davranışları öğrenmek veya güçlendirmek ve istenmeyen veya sorunlu davranışları ortadan kaldırmaktır. 

TESLİM OLMAK YOK 

DEHB bizi beceriksiz bırakabilir ve bazen umutsuz hissetmemize neden olabilir. Anahtar, aksiliklerle zarafetle başa çıkmak ve kendinizi toparlamaktır. Her tökezlediğinde, gücünüzü ve direncinizi devam ettirmek için geliştirir.

Sadece hayal et

Hepimiz büyüyor ve değişiyoruz. Henüz her şeyi çözmediniz. Ne olmuş yani? Bu sadece devam etmekte olan bir çalışmanız olduğu anlamına gelir. İşler ters gittiğinde, bunun geçeceğini ve bitiş çizgisinde her şeye değeceğini unutmayın.

bottom of page