top of page

Tuvalet Eğitimi

Banyo karoları

Tuvalet Sorunları

Tuvalet sorunları herhangi bir zamanda, tuvalet eğitiminin başlangıcında, yürümeye başlayan çocukluk döneminde, okul çağına kadar ortaya çıkabilir. 

Tuvalet sorunları, genellikle akranlarından utanç ve alay konusu olur ve okul çağındaki çocuklarda duygusal ve psikolojik sorunlarla yol açabilir.

 Çocuk doktorunuz nedeni fizyolojik olarak tanımlasa da tanımlamasa da, tedavi genellikle davranışsal yöntemleri içeren terapi ile desteklenmelidir.

Uzm.Psk. Buse Göçmen

Tuvalet Sorunlarının Belirtileri

  • Yatak ıslatma

  • Gündüz ıslatma

  • Tuvaletin dışında dışkılama

  • Çocuk bezine dönmeyi istemek

  • Dışkı alıkoyma

  • Tuvalet reddi

Bu belirtiler genelde istemsizdir. 4 yaşına kadar çocuklarda bu belirtiler tuvalet eğitimi sırasında ortaya çıkması normaldır. 

Bunun sebebi 4 yaşında çocuklar gece- gündüz mesane kontrolüne ulaşırlar.

Ancak 5 yaşına ulaşan çocuklarda 3 ay içinde haftada iki veya üzeri alt ıslatma sorunları görünüyorsa çocuğun yardım alması gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimi Tedavisi

Her çocuğun tuvalet eğitimine hazırlık aşamalarını kendine özgüdür. Bu süreçte ebevynlerin çocuklarını iyi bir şekilde gözlemlemeleri çok önemlidir. Bunun yanı sıra eğitim sırasında veya öncesinde çocuğun ve ailenin sergilediği tutum eğitim sürecinin temel taşıdır. 

Bu süreçte zorlanmalar olduğunda psikolog eşliğinde psiko-eğitim ve davrnaışsal yönergeler ile çocuğunuzun tuvalet eğitim sürecini daha sağlıklı geçirebilirsiniz.

Banyo karoları

​ "Başarılı ebevynliğin anahtarı çocuğunuzun ne yapmak istediğini bulmak ve sonra ona yapmasını söylemektir "

HARRY TRUMAN

bottom of page