top of page
Adsız.png

Çocuğum Okula Başlıyor

Anne – Babalar için çocuğun okula başlaması hem gurur verici hem de duygusal yoğunluğu olan bir süreçtir. Bu süreci bilinçli bir şekilde atlatmak çocukların geleceğe yönelik ilk temel adımların başlangıcıdır. Çocuklar için aileden ve yuvadan ayrılarak yeni bir çevreye girmek ne kadar yeni ve zor geliyorsa, anne- baba için de çocuklardan ayrılmak zor bir süreçtir.

    Çocuğun okula başlaması aile ve çocuk arasında oluşan ilk ayrılma sürecidir. Çocuk ilk defa dış çevre ile sosyalleşerek kendini başkalarına karşı ifade etme sürecine girer. Bu süreçte yaşanan kaygı ve heyecanı anne – babaların anlayabilmeleri için çocuğa empatik bir şekilde yaklaşılması gerekir.

first-day-at-work1.jpg

Çocuğun yaşadığı kaygıyı yetişkinlik döneminde yaşanan ilk iş günü veya yeni şehre taşınma kaygısına benzetebilir.  İlk işe başladığınızda ya da yeni bir şehre taşındığınızda kimseyi tanımıyor ve yeni yerleşim yerini bilmiyorsunuz. Bu örnekleri zihninizde canlandırdığınızda tıpkı çocukların yaşadığı heyecan ve kaygının nasıl olduğunu konusuna dair fikir verir.

Zaman bu sürecin en büyük ihtiyacıdır. Bu zaman içerisinde karşılaşabileceğiniz sorunlarda ebeveynlerin bilinçli olması çok önemlidir.

Anne-Baba İlk Gün

Nasıl Davranmalı ve Neler Yapmalı

school2018.jpg
  • Öncelikli olarak çocukları okula hazırlarken okul hakkında bilinçlendirmeniz ve çocukların sorduğu soruları özenle dinleyip güvende hissetmelerini sağlayacak somut ve net yanıtlar vermeniz önemlidir. Okulda her zaman eğlenceli ve mutlu günlerin olacağı şeklinde abartılı cevaplar vermemeniz ileriki dönemde karşılaşacağı olumsuzluklara karşı hayal kırıklığı yaşamamasını sağlar.

  • Çocuğun öğretmen kimliğini benimsemesi ve öğretmeniyle iyi bir iletişim kurması için, çocuğun yapmaması gereken davranışların sonrasında öğretmen ile korkutulması yani (‘uyumazsan öğretmenine söyleyeceğim’) şeklinde söylemlerden uzak durulması gerekir.

  • Bu süreçte öğretmenle iletişimde olduğunu ve öğretmen hakkında güven verici söylemlerde bulunarak çocuğun öğretmene karşı güven duygusu geliştirmesi sağlanır.

goodbye-to-your-preschooler-01-pg-full.j
  • Anne – Baba bu süreçte kararlı olmalıdır. Her ne kadar kaygı ve endişe içinde olsalar da bu duygularını birer yetişkin olarak kontrol etmelidirler. Çocuklar rol model aldığı ebeveynlerini kararlı gördüğü zaman okula karşı duyduğu kaygının azalmasına ve kendini daha güvenli hissetmesini sağlayacaktır.

  • Çocuğun yaşadığı ilk gün kaygısı ve endişesini artıracak kaygılı ve gergin görünmekten kaçının.  Okula ilk gün giderken çocuklara karşı sakin ve mutlu görünmeye özen göstererek okula karşı olan korkularının azalması sağlanır.

  • Okulun ilk günü çocukla vedalaşmayı uzun sürdürmemeniz gerekir. Veda süresi ne kadar uzun olursa çocuğun okula alışması süresi uzar ve daha dramatik bir hal alır. Sınıf içerisinde beklemek yerinde okulun dışında beklemeniz çocukların daha hızlı bir şekilde adapte olmasını sağlar.

  • Çocuk bu süreçte sizden ayrılmamak için ağlayabilir. Bu gibi durumlarda, şefkat dolu bir dille ve bir o kadar da net kararlı olarak yanından ayrılacağını okul sonunda tekrar görüşeceğinizi anlatmanız çocuğun stresle başa çıkmasını sağlayacak ve birkaç dakika sonra ağlaması duracaktır. Bu süreçte en önemli nokta sevgiyle ve kararlı olmanızdır.

images.jpg
  • Çocuğun okula alışması sürecinde kendini güvende hissetmesi adına Okul çıkışı zamanı tam vaktinde orada olmanız çok önemlidir.                                             

bottom of page